Ki takarítja el a koronavírust?

Kering a facebookon egy mondat: 2020 az év, amikor rájöttünk, hogy a takarítónők munkája fontosabb, mint a bankároké. Eddig is fontos volt a takarítás, de nem mindig lehet észre venni a munkájukat.

Az egy természetes állapot, hogy rend és tisztaság van. Akkor lehet a takarítás hiányát észre venni ha kosz van, nem történt takarítás.

2020 év elején egy láthatatlan bajkeverő, a koronavírus az egész világot térdre kényszerítette. Ebből a térdre kényszerített állapotból mikor tud felállni az emberiség? Sok múlik a takarítókon is. Erre senki nem volt felkészülve, nem látjuk mikor leszünk túl rajta és milyen emberi és anyagi áldozatokat okoz majd. 

Hogyan élik túl a koronavírus hatását a takarító cégek? 

A home office munka hatására kiürültek az irodák, a leállások miatt pedig a gyárak is néptelenné váltak. Tehát nem kell takarítani, vagy csak minimális (fenntartó) takarítást kell végezni. Mi legyen a takarító céggel? Adódik a kérdés. Nem kell szolgáltatni, lemondjuk és nem fizetünk. 

A helyzet ettől sokkal összetettebb. Igaz nem kell szolgáltatni, de a szolgáltatást emberek végzik, ráadásul alacsony jövedelmű a takarítói társadalom, tehát nincs felhalmozott biztonsági tartalékuk. A takarítás vállalási díja 75-85%-a bér- és bér jellegű költség. A takarító piac zömében kis- és közepes vállalkozásokból áll és a szoros árverseny miatt nem tudtak/tudnak akkora tőkét felhalmozn,i mely fedezetet nyújt hónapokra egy leállás esetén. Így ha szünetelteti a megrendelő a szolgáltatást díjfizetés nélkül, akkor kénytelen a vállalkozás elbocsájtani a takarítóit.

Nagyon fontos a fertőtlenítő takarítás a megelőzésben és a járvány levonulását követően is, a visszafertőződés megakadályozása miatt. A takarító cég csak abban az esetben tud gyorsan reagálni, ha állományban tartja a takarítóit és amikor szükség van a fertőtlenítésre, azonnal el tudja azt kezdeni.

Ebben helyzetben azt gondolom nem szabad magukra hagyni a takarító vállalkozásokat. A takarítási szolgáltatás az ingatlan ügyekkel kapcsolatos szolgáltatásnak minősül, tehát a jelenlegi helyzetben úgy mint az ingatlan bérleti díját, őrzés-védést, üzemeltetést a takarítási szolgáltatást is így kell kezelni annak érdekében, hogy rendelkezésre álljanak a takarítók, akár a leállás idején is (pl. időközi karbantartó takarítás - portalanítás, stb). Tehát fizetni kell a vállalási díjukat vagy annak legalább a munkabéreket fedező részét, mert különben ki fogja eltakarítani a koronavírust?

 

Hozzászólások

Szóljon hozzá!